Fiat Brava
free counters

Denné svetlá som sa rozhodol namontovať najmä kvôli kúpe šošovkových svetlometov, v ktorých sa šošovkové paraboly svietením vypaľujú a tým znižujú svoju svietivosť, ale nielen to. Predlžujú životnosť žiaroviek (obrysové, stretávacie, zadné svetlá, interiérové podsvietenie) aj samotného alternátora, na ktorý nieje kladená taká záťaž.

01Konkrétne denné svetlá MyCarr LED SJ-288 typ 2 sú okrúhle a majú priemer 7cm. Vybral som si ich najmä kvôli umiestneniu namiesto hmloviek, ktoré nevyužívam, resp. SDS využijem omnoho častejšie ako hmlovky.
Otvory na hmlovky majú priemer 8cm, takže aby sa vyplnil priestor medzi svetlom a dierou, prikúpil som krycie krúžky s hrúbkou 0.5cm, ktoré stačilo zacvaknúť na svetlá a presne sa vošli do otvoru držiaka hmlovky. Kabeláž hmloviek som len zaizoloval a nechal visieť nezapojenú.

Stačilo vymyslieť uchytenie svetla do držiaka.
V balení bol držiak, v ktorom som musel zväčšiť otvor pre skrutku tak, aby sa svetlo dalo pripevniť zhruba o pol centimetra vyššie. Držiak som uchytil zo spodnej strany dvomi samorezkami.

02 03 04 05

Potom už len správne zapojiť. Podľa priloženej schémy som zapojil červený vodič na +12V na batérií a čierny na kostru (tiež na batérií). Hneď som zistil, že nesvietia správne, resp. že po vypnutí motora ostávajú svietiť. Ideálne preto je, aby sa červený plusový vodič zapojil v aute na oranžový (čiže spínaných +12V). Aby som nemusel ťahať kábel až k spínacej skrinke do interiéru, zistil som, že stačí nájsť tenký oranžovo-biely vodič v kovovej poistkovej skrinke pred batériou. Naň som samosvorkou napojil červený z SDS.

06 07 08 09

Potom už stačilo na plusový vodič parkovacieho svetla napojiť oranžový vodič SDS a upevniť modul. Ten som pripevnil za ľavé predné svetlo na karosériu.

10 11

Inde som miesto nenašiel a musel som predlžovať vodiče jedného SDS, pretože na pravú stranu nedočiahli. Tým som mal vlastne všetko zapojené a stačilo to poskladať dokopy.

12 13

Spotreba energie klesla z nejakých 180W na 9W počas denných jázd.

14 15

Po devätnástich mesiacoch používania som s nimi maximálne spokojný ani sa nevyskytol žiadny problém či už s políciou alebo so zapojením.